·                τα κλάματα, οι γκρίνιες,οι τσακωμοί δεν ταιριάζουν στα Πρωταθλήματα

·                επίσης δεν ταιριάζουν οι κοροϊδίες, οι βρισιές, το ξύλο και γενικά όλα όσα δεν θέλουμε να μας κάνουν οι άλλοι, δεν τα κάνουμε εμείς στους άλλους.

τον πλήρη αποκλεισμό του/της από το Πρωτάθλημα

·                οι μαθητές/τριες πρέπει να είναι ενδεδυμένοι/ες με αθλητικά ρούχα

·                οι μαθητές/τριες πρέπει να φορούν αθλητικά παπούτσια

·                οι μαθητές/τριες δεν επιτρέπεται να φορούν ποδοσφαιρικά παπούτσια με τάπες, πέδιλα, σαγιονάρες, κπλ. - επίσης καλό είναι να αποφευχθούν παπούτσια τύπου All Star και Vans.

·                οι μαθητές/τριες καλό είναι να είναι εφοδιασμένοι με καπέλα, μπουκάλια με νερό και αντηλιακό

ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚo ΠΡΩΤΆΘΛΗΜΑ ΑΘΛΗΜaΤΩΝ ΤΟΥ 1ΟΥ ΚΑΙ 6ΟΥ ΔΗΜ. ΣΧ. ΧΟΛΑΡΓΟυ, eΧΕΙ ΤΗ ΛΟΓΙΚΉ ΤΟΥ KNOCK OUT.
ΜΕ ΑΠΛΆ ΛoΓΙΑ ΑΥΤo ΣΗΜΑiΝΕΙ oΤΙ, ΑΝΆΜΕΣΑ ΣΕ ΔyΟ ΟΜaΔΕΣ, ΑΥΤΉ ΠΟΥ ΘΑ ΚΕΡΔiΣΕΙ ΠΡΟΧΩΡaΕΙ ΣΤΟΝ ΕΠoΜΕΝΟ ΑΓωΝΑ ΕΝω ΑΥΤη ΠΟΥ ΘΑ ΗΤΤΗΘΕΊ ΑΠΟΚΛΕιΕΤΑΙ.

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΝΑ ΑΘΛΗΜΑ

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

·                κάθε αγώνας διαρκεί συνολικά 20 λεπτά, χωρισμένος σε 2 περιόδους των 10 λεπτών, με ένα 3λεπτο -5λεπτο ημίχρονο

·                θα αποτελέσουν παράβαση τα έμμεσα φάουλ

·                δεν θα αποτελέσουν παράβαση τα off-sides

·                σε περίπτωση ισοπαλίας, κάθε ομάδα θα εκτελέσει 3 πένταλτυ

BASKET

·                θα αποτελέσουν παραβάσεις: τα βήματα, το μπρος – πίσω, η διπλή ντρίπλα και η κατοχή της μπάλας πάνω από 6-8 δευτερόλεπτα

·                σε περίπτωση ισοπαλίας, κάθε ομάδα θα εκτελέσει 3 ελεύθερες βολές

VOLLEY

·                κάθε αγώνας θα ολοκληρώνεται σε 2 νικηφόρα σετ των 10 πόντων

·                σε περίπτωση ισοπαλίας, θα παιχτεί 3ο σετ

HANDBALL

·                θα αποτελέσουν παραβάσεις: η ρίψη της μπάλας (είτε ως σουτ, είτε ως πάσα) με τα δύο χέρια, το πέρασμα της γραμμής των 7 μέτρων και τα βήματα (εν μέρει)